معرفی 7 دستگاه تقطیر برای گلاب گیری

ماشین آلات صنایع غذایی دستگاه تقطیر

شنبه 22 مرداد 1401

 معرفی انواع دستگاه تقطیر برای گلاب گیری

عرقیات گیاهی به عنوان یکی از نوشیدنی های پرمصرف بین ایرانیان شناخته شده است که تولید آن نیز جزء کسب و کارهای سودآور و زودبازده به حساب می‌آید. جهت راه اندازی حرفه تولید عرقیات گیاهی نیاز به دستگاه تقطیر یا دستگاه عرق گیری دارید. کاربرد دستگاه عرق گیری، عرق گیری و عصاره گیری از انواع گل ها و گیاهان دارویی می باشد.

 دستگاه تقطیر و عرق گیری با توان تولیدی متفاوت در انواع مدل ها در کارگاه های تولید عرقیات مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از دستگاه عرق گیری قادر خواهید بود انواع عرقیجات مختلف گیاهی از جمله عرق نعنا، عرق کاسنی، آویشن، هل، کشمش و. را تولید نمایید.

 دستگاه تقطیر علاوه بر تولید عرقیجات مختلف جهت تهیه گلاب هم کاربرد دارد. از این جهت به آن دستگاه گلاب گیری هم گفته می شود. در ادامه در مورد انواع دستگاه عرق گیری بیشتر توضیح خواهیم داد.


محصولات مرتبط

انواع دستگاه تقطیر و عرق گیری

معمولاً از دستگاه تقطیر جهت تولید انواع عرقیجات برای مصرف خوراکی و دارویی استفاده می شود و در دو مدل صنعتی با ظرفیت بالای تولید و خانگی با ظرفیت پایین تولید موجود می باشند. در حال حاضر دستگاه عرق گیری به صورت برقی و گازی به بازار عرضه می شود، که افراد با توجه به امکانات و میزان تولیدات خود تصمیم به خرید دستگاه مناسب می گیرند. از انواع پرمصرف دستگاه تقطیر به موارد زیر می توان اشاره کرد.

1- دستگاه تقطیر آزمایشگاهی

دستگاه تقطیر آزمایشگاهی

از انواع تجهیزات آزمایشگاهی به دستگاه تقطیر آزمایشگاهی می توان اشاره کرد که به منظور تقطیر و جداسازی مواد شیمیایی که نسبت به فرار بودن با هم متفاوت هستند، مورد استفاده قرار می گیرد. در کل جهت تبدیل بخار به مایع کاربرد دارد.

 دستگاه تقطیر آزمایشگاهی دارای سه بخش از قبیل، مخزن اصلی تقطیر که از آن برای تجزیه اجزا استفاده می‌شود. بخش دوم کندانسور دستگاه است که وظیفه خنک نمودن بخارات تبدیل شده به مایع را بر عهده دارد. بخش سوم، مخزن جمع آوری عرق تولید شده می باشد.

 در کل تقطیر فرایندی است که از آن برای جدا کردن ماده موثره از مخلوط و مایع متراکم، با استفاده از تبخیر انجام می گیرد. تقطیر یک عملیات مشترک در آزمایشگاه ها به حساب می آید. چون در تمام آزمایشگاه ها باید مواد شیمیایی را از هم جدا سازی نمایید. مشخصات ظاهری دستگاه تقطیر آزمایشگاهی این است که از شیشه ساخته شده است. جنس شیشه ها طوری است که در برابر حرارت مقاوم هستند.

 مخزن های دستگاه از لحاظ ترک باید مورد بررسی قرار گیرند. در واقع قطعات دستگاه نباید در مقابل بخارات شیشه‌ای دچار واکنش شوند. معمولا دستگاه تقطیر آزمایشگاهی به یک منبع آب وصل می شود، تا به راحتی بتواند بخارات به دست آمده را خنک نماید.

 همچنین دارای شلنگ ورودی و خروجی می باشد که توسط لوله های اتصال به دستگاه وصل می شود. دقت کنید که لوله های اتصال در برابر فشار آب مقاوم باشند. جریان آب هم باید به راحتی و به طور کامل در شلنگ ها در گذر باشد. میزان جریان آب نیز به نوع کاربری دستگاه بستگی دارد و در دستگاه‌های مختلف متفاوت است و قابل تنظیم می باشد.

 دستگاه تقطیر آزمایشگاهی طی انجام فرایند تقطیر، آب شرب را خالص می کند. این عملیات باعث جدا شدن مواد مخلوط از مولکول های آب می شود. آب مقطر نسبت به آب تصفیه شده بدون هیچ آلودگی و خالص است.

 زمینه های کاربردی دستگاه تقطیر آزمایشگاهی بسیار گسترده است و در زمینه‌هایی مانند جداسازی آب نمک از آب شیرین، جداسازی نفت خام برای تولید محصولات مختلف در حوزه تولید برق و حمل و نقل، بالا بردن درصد خلوص الکل جهت مصارف دارویی و پزشکی، تولید آب خالص آزمایشگاه جهت استریلیزاسیون و ضدعفونی، به منظور تقطیر نفت در پالایشگاه ها و انجام تقطیر جز به جز، تفکیک هوا به بخش‌های مجزایی همانند هلیوم و اکسیژن خالص و. کاربرد دارد.

 دستگاه تقطیر آزمایشگاهی ساده فرایند تقطیر را با سرعت بالا و در مدت زمان کمی انجام می دهد. مصرف انرژی پایینی دارد، اما تنها نسبت به مایع های تقریباً خالص می تواند پاسخگو باشد. در حالی که دستگاه تقطیر آزمایشگاهی جز به جز قدرت جداسازی کمتری دارد.

2- دستگاه تقطیر استیل

دستگاه تقطیر استیل

همانطور که قبلا هم ذکر شد تولید عرق و عصاره از گیاهان مختلف به عنوان یک حرفه پر سود شناخته می شود. در قدیم از عرق گیاهان به عنوان داروی سنتی جهت درمان برخی امراض و نیز تهیه انواع شربت ها و نوشیدنی های مفید استفاده می کردند.

 امروزه علاوه بر تهیه عرق از گیاهان برای مصارف نوشیدنی و دارویی از آن به عنوان طعم دهنده و خوشبو کننده در صنایع مختلف نیز استفاده می کنند. عرق گیری با توجه به نوع گیاهان هر منطقه متفاوت است و هر مکانی با توجه به گیاهان بومی که در آنجا می روید، عرق تولید می کند.

 با استفاده از دستگاه تقطیر یا عرق گیری می توانید عرقیات گیاهی تولید نمایید. از این دستگاه با توجه به حجم تولید می توانید در عطاری ها، منازل و مغازه ها در زمینه تولید عرقیات گیاهی و تهیه گلاب بهره ببرید. دستگاه مجهز به دو بخش اصلی گرم کننده و خنک کننده می باشد.

 گیاه مورد نظر را در مخزن دستگاه تقطیر استیل می ریزند سپس به آن آب اضافه می ‌کنند و درب دیگ را می بندند. قابل ذکر است هر چه میزان آب نسبت به گیاه کمتر باشد، عرق به دست آمده خالص تر خواهد بود. پس از آن دیگ را در معرض حرارت مستقیم قرار می‌دهند تا به جوش آید. بخارات تولید شده حاوی اسانس و عصاره گیاه است که به سمت سردکن هدایت و پس از خنک شدن به مایع تبدیل می شوند.

 مایع به دست آمده همان عرق گیاه است. دستگاه تقطیر استیل مدل های مختلفی دارد. دستگاه انتخابی باید با نیاز و میزان بازده تولید مطابقت داشته باشد. علاوه بر آن باید دارای کاربری آسان، تاییدیه وزارت بهداشت و مقاومت بالا باشد. جنس بدنه این مدل دستگاه تقطیر از استیل نگیر تهیه می شود. این فلز دارای کیفیت بالا و مقاوم در برابر زنگ زدگی و سایش می باشد.

 بخش خنک کننده یا کندانسور دستگاه می تواند با توجه به ظرفیت دستگاه در نوع آبی باشد. این مدل دستگاه تقطیر هم قابلیت استفاده در عطاری ها، کارگاه ها و در صورتی که در ظرفیت بالا تولید شود، قابل استفاده در کارخانجات تولیدی می باشد.

 کندانسور دستگاه به کمک آب سرد کار می کند و از این طریق بخارات را خنک می کند. کندانسور روی قسمت درب دستگاه قرار می گیرد و بخارات حاصله توسط لوله استیلی یا برنجی وارد بخش خنک کننده می شود. درب این دستگاه به منظور جلوگیری از خروج بخارات به طور کامل توسط لاستیک مخصوص درزبندی شده است.

 بعد از هر بار استفاده از دستگاه به راحتی می‌توانید آن را تمیز نمایید. این مدل دستگاه تقطیر قادر است از هر نوع گیاهی عرق گیری نمایند. از مزیت های این دستگاه به موارد زیر می توان اشاره نمود.

·   دارای کاربری آسان

·   تهیه شده از جنس استیل نگیر

·   مطابق با استانداردهای جهانی

·   درب کاملا درزبندی شده

·   مورد تایید وزارت بهداشت

3- دستگاه تقطیر صنعتی

دستگاه تقطیر صنعتی

مدل صنعتی دستگاه تقطیر عملکردی مشابه نمونه های کارگاهی دارد. از نکات مهم استفاده از دستگاه تقطیر صنعتی تولید عرقیات صنعتی با کیفیت بسیار بالا می باشد، که به دلیل پیچیدگی در طراحی آن و دقت بالای دستگاه در انجام فرایند تقطیر می باشد.

 دستگاه تقطیر صنعتی معمولاً در ظرفیت های 400- 600- 1000 و 1500 لیتری طراحی و تولید می شود. منظور از ظرفیت دستگاه حجم مخزن یا دیگ پخت آن است. مدل های صنعتی دستگاه عرق گیری دارای پنج قسمت مجزا از جمله دیگ پخت، دیگ بخار، کندانسور، عصاره گیر و برج خنک کننده می باشد. مهمترین بخش دستگاه مخزن یا دیگ پخت آن است.

 مواد مورد نظر که قصد عرق گیری و اسانس گیری از آن را دارید، در این قسمت ریخته می شود. این بخش دستگاه معمولاً از جنس استیل ۳۰۴ نگیر تهیه می شود. لوله ها و اتصالات به کار برده شده در دستگاه نیز از جنس استیل می باشند. به طوری که دستگاه کاملاً در برابر زنگ زدگی مقاوم باشد.

 دیگ بخار دستگاه از جنس آهن سه میلیمتری یا استیل تولید می شود. ظرفیت تولید بخار با توجه به ظرفیت دستگاه متغیر است. از ویژگی‌های آن داشتن نشانگر آب است که می توان به راحتی میزان ورود آب را کنترل نمود. کندانسور به دیگ پخت متصل است. جنس آن از استیل می باشد.

 کندانسور این نوع دستگاه تقطیر از نوع آبی است که جهت تامین آب آن از برج خنک کننده کمک می گیرند. برج خنک کننده به طور معمول دارای بدنه بیرونی استیل و شاسی فولادی است. مزیت بارز این برج خنک کننده عدم نیاز به عبور مداوم آب داخل دستگاه می باشد. چنین ویژگی باعث کاهش هزینه های مصرفی دستگاه می شود.

 در دستگاه صنعتی ابتدا آب وارد دیگ بخار می شود و سپس بخار راهی دیگ بخار می شود. این بخار با فشار زیادی وارد دیگ پخت می شود. گیاهی که قصد عرق گیری از آن را دارید، مستقیماً با بخار در تماس قرار می گیرد. اسانس و عرق گیاه به شکل بخار به سمت بالا هدایت می شود.

 بخارات وارد کندانسور شده و پس از تبدیل شدن به مایع عرق گیری کامل خواهد شد. اسانس گیاه که ماده ای غلیظ و روغنی است، در محفظه شیشه‌ای باقی می ماند. از انواع دستگاه تقطیر علاوه بر تولید عرقیات مختلف می توان گلاب گیری هم کرد. از انواع پرکاربرد دستگاه تقطیر صنعتی به موارد زیر می توان اشاره کرد.

4- دستگاه عرق گیری گازی

دستگاه عرق گیری گازی

دستگاه عرق گیری گازی بر خلاف نوع برقی جهت تامین حرارت از گاز استفاده می کند. مخزن دستگاه معمولا از جنس استیل نگیر تهیه می شود و به طور مستقیم روی شعله گاز قرار می گیرد. استیل از فلزات مقاوم و با کیفیت است که دارای طول عمر بالایی است. همچنین ضد حرارت و سایش می باشد و به راحتی می‌توانید آن را تمیز نمایید.

 این مدل دستگاه تقطیر در ظرفیت های مختلف از ۱۰ الی ۶۰۰ لیتری موجود می باشد. بازده کیفیت دستگاه حدود ۷۰ درصد است. با استفاده از این دستگاه می توانید عرقیات مختلف گیاهی و گلاب را در غلظت های متفاوت در منزل یا کارگاه تولیدی تولید نمایید. نصب و راه اندازی این مدل دستگاه عرق گیری و گلاب گیری بسیار آسان است.

5- دستگاه تقطیر برقی آنالوگ

دستگاه تقطیر برقی آنالوگ

کاربرد این نمونه دستگاه تقطیر جهت ظرفیت های پایین و استفاده در منازل و کسب و کارهای کوچک می باشد. این دستگاه قابلیت عرق گیری از گل ها و گیاهان دارویی مختلف را دارد. برای شروع به کار نیاز به یک اپراتور می باشد.

 جنس مخزن از استیل مرغوب تهیه شده است که حدود ۴ الی ۸ لیتر حجم دارد. دستگاه برای عرق گیری نیاز به آب جهت خنک نمودن ندارد. کندانسور آن نیز برقی است و نیاز به شعله نمی باشد. کیفیت عرق تولیدی در حد بالایی است و بدون اینکه هیچ بویی در فضا منتشر شود، عرق گیری می کند.

6- دستگاه تقطیر برقی با برج رفلاکس

دستگاه تقطیر برقی با برج رفلاکس

فرایند تقطیر دستگاه های برقی رفلاکس دار، با درجه خلوص بیشتر و دقت بالاتری انجام می شود. این مدل دستگاه ها مجهز به صفحه کنترل خلوص می باشند و همچنین دارای چهار بخش کنترل تقطیر شیشه ای روی یک لوله قرار دارد که توسط آن می توانند جریان بخارات را طی مدت فرایند تقطیر مشاهده نمایند.

 انجام عملیات عرق گیری با دستگاه تقطیر برقی با سرعت بالایی انجام می شود و جهت استفاده در کارگاه ها و کارخانجات تولید عرقیات گیاهی و تهیه گلاب بسیار کاربردی و مناسب است. در این مدل دستگاه تقطیر موتور همزن قرار داده شده است که وجود آن باعث بالا رفتن کیفیت عرق به دست آمده می شود.

7- دستگاه تقطیر برقی با برج رفلاکس و کلاهک مسی

دستگاه تقطیر برقی با برج رفلاکس و کلاهک مسی

از مشخصات فنی این دستگاه تقطیر دارای قطعاتی مانند: دیگ استیل، برج تقطیر، کلاهک مسی و همزن می باشد. جنس کندانسور دستگاه استیل ۳۰۴ است که با ارتفاع ۴۵ سانتی متری نصب می شود.

 این دستگاه مجهز به سه عدد ترمومتر جهت کنترل دما، شیر تخلیه، واشر سیلیکونی، گیره نگهدارنده و نیز دارای چهار بخش کنترل تقطیر شیشه ای و رفلاکس مسی می باشد. سرعت فرایند عرق گیری در این دستگاه بسیار بالا است و به دلیل وجود موتور همزن کیفیت عرق تولید شده در حد چشمگیری افزایش می یابد.

 

شعبه تهران
ﺻﺎدﻗﯿﻪ ،ﺑﻠﻮار آﯾﺖ اﻟﻠﻪ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ رو ﺑﻪ روی ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻓﯽ، ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﺗﺮک
شعبه اصفهان
اصفهان، فلکه ارتش خیابان وحید قبل از چهارراه امام‌زاده محسن، کوچه شماره ۲۳ پلاک ۶۲۲