دستگاه عرق گیری مسی بهتر است یا استیل؟

ماشین آلات صنایع غذایی دستگاه تقطیر

شنبه 20 آذر 1400

 دستگاه عرق گیری مسی بهتر است یا استیل؟

به طور کلی از دستگاه عرق گیری و تقطیر جهت تهیه انواع عرقیات که مصرف آن در زمینه غذایی و دارویی می باشد، استفاده می کنند و با توجه به نوع کاربرد دستگاه و استفاده آن، در نوع خانگی با ظرفیت تولید پایین یا نوع صنعتی آن با ظرفیت تولید بالاتر، ساخته و به بازار عرضه می شود.

مزیت های دستگاه عرق گیری

امروزه انواع مختلف دستگاه عرق گیری برقی و گازی را در بازار مشاهده می کنید، که هر فردی با توجه به امکانات و نوع نیاز خود برای خرید دستگاه تصمیم می گیرد. تهیه و خرید دستگاه عرق گیر خانگی دارای مزیت هایی، همچون استفاده از عرقیات گیاهان مختلف به شکل مطمئن و به صرفه در منزل می باشد. این روزها تهیه و تولید عرق و عصاره گیاهان و گل های مختلف به دلیل خواص زیادی که دارند، رواج پیدا کرده است. به همین خاطر انواع مدل های دستگاه عرق گیری و گلاب گیری در بازار عرضه می شود که هرکدام آنها جهت مصارف صنعتی و خانگی، دارای مشخصات و کاربرد خاصی هستند.

مزیت دستگاه عرق گیری

به طور مثال اگر شما جهت راه اندازی کسب و کار کوچک خانگی یا تهیه عرقیات گیاهی در منزل به این دستگاه عرق گیر احتیاج داشته باشید می توانید با خرید یک دستگاه عرق گیری خانگی و در حجم پایین این دستگاه را تهیه کنید. اما در حالی که بخواهید در کارگاه های صنعتی به تهیه و تولید گلاب و عرقیات گیاهی در حجم بالا اقدام کنید، می توانید دستگاه عرق گیری و تقطیر صنعتی را خریداری و مورد استفاده قرار دهید.

حالا باید ببینیم چه دستگاه عرق گیری بهتر است؟

بدون تردید استفاده از دستگاه عرق گیری که جنس بدنه آن از آلیاژ آلومینیوم یا استیل مرغوب و با کیفیت باشد و نیز اتصالات و لوله های آن از جنس مس و برنج خالص باشد همچنین دارای کندانسور مرغوب و قوی باشد، بهتر است. فلزی که از آن در ساخت مخزن دستگاه استفاده می شود باید به صورتی باشد که حرارت بالا روی آن تاثیری نداشته باشد و رطوبت دستگاه موجب زنگ زدگی آن نشود. به طور کلی آب بندی مناسب دستگاه نیز اهمیت بالایی دارد تا در هنگام عرق گیری و تقطیر شاهد نشت مایعات به خارج از بدنه دستگاه نباشید.

با تهیه و خرید یک دستگاه عرق گیر مرغوب و با کیفیت قادر خواهید بود انواع عرقیات خالص، خوش عطر و شفاف را بدون رنگ و بوی نامطلوب تهیه کنید. در نظر داشته باشید که ظرفیت و اندازه دستگاه عرق گیر باید متناسب با میزان کارکرد و استفاده آن باشد و از نظر قیمت هم مناسب و به صرفه باشد. از نظر قیمت هم، قیمت دستگاه عرق گیری مسی با دستگاه عرق گیر استیل متفاوت می باشد.

طرز کار دستگاه عرق گیر برقی

در اینجا به طرز استفاده و روش کار با دستگاه عرق گیر برقی می پردازیم. روش عرق گیری با دستگاه عرق گیری مانند مدل های قدیمی بوده و چندان تفاوتی ندارد. انرژی مصرفی در این مدل دستگاه از انرژی برق تامین می شود.

دستگاه عرق گیری از پرکاربرد ترین دستگاه های صنایع غذایی به شماری آید که در صنعت عرق گیری گیاهان و گلاب گیری مورد استفاده قرار می گیرد. تقطیر، فرآیندی است که از آن برای جدا کردن عرق خالص از مخلوط مایعات و گیاهان و گل ها، استفاده می شود. در این فرآیند، مایع از مواد مخلوط پس از رسیدن به نقطه جوش جدا می شود. توجه داشته باشید که نقاط جوش گیاهان با هم متفاوت است.

ابتدا گل یا گیاه مورد نظر برای عرق گیری را داخل مخزن دستگاه می ریزند. بهتر است از هر گیاه به طور جداگانه عرق گیری شود و از مخلوط کردن چند گیاه با هم خودداری نمایید تا نتیجه بهتری بگیرید.

سپس به مقدار کافی آب به آن اضافه می کنند. گاهی اوقات جهت تهیه عرق دو آتشه، از عرق همان گیاه به جای آب استفاده می کنند. پس از آن گیاه را همراه آب اضافه شده حرارت می دهند تا بخار آن به سمت ظرف تقطیر که مخروطی شکل است بالا بیاید. سپس این بخار توسط دستگاه کندانسور یا سرد کننده، سرد می شود و به مایع که همان عرق است، تبدیل می شود و از لوله خروجی در ظرف مورد نظر ریخته می شود.   

حجم دستگاه عرق گیر

همانطود که اطلاع دارید دستگاه های عرق گیری و گلاب گیری در اندازه و ظرفیت های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. شاید این سوال برایتان پیش آید که حجم خالص مخزن دستگاه عرق گیری چقدر است؟ در اینجا اندازه دقیق دستگاه های تقطیر و گلاب گیری را به اطلاع شما خواهیم رساند.

حجم دستگاه گلاب گیری با ظرفیت مخزن 10 لیتری، به طور خالص 8.5 لیتر می باشد و مناسب برای استفاده در کارگاه های کوچک و منزل جهت تولید عرقیات در حجم پایین می باشد. قیمت دستگاه عرق گیری و گلاب گیری خانگی حدود 6.5 الی 7 میلیون تومان می باشد.

دستگاه تقطیر 20 لیتری با کندانسور برقی

این دستگاه قابلیت گلاب گیری و عرق گیری از انواع گیاهان مانند نعنا، کاسنی، بیدمشک، پونه و... را دارد. همچنین برای عرق گیری از گیاهان دارویی و تهیه عرق بالای 90 درصد و آب معدنی و آب مقطر و سایر نوشیدنی ها از دیگر کاربردهای این دستگاه است. سرعت عمل بالای این دستگاه این اجازه را می دهد که غیر از مصارف خانگی، از آن در عطاری ها و کارگاه های تولید گیاهان دارویی و عرقیات گیاهی، آزمایشگاه ها و داروسازی ها نیز به کار گرفته شود. حجم مخزن این مدل دستگاه 20 لیتر و ظرفیت خروجی آن در هر پارت، 3 لیتر می باشد.

چگونه عرق گیری کنیم؟

دستگاه عرق گیری 50 لیتری با کندانسور برقی

با سرعت عمل بالایی که این دستگاه دارد، از آن در عطاری و کارگاه های تولیدی عرقیات گیاهی و گلاب و ... استفاده می شود. از این دستگاه علاوه بر استفاده در صنعت غذایی در کارخانجات تولید الکل ( اتانول و متانول) نیز می توان استفاده نمود. راه اندازی و نصب دستگاه به آسانی امکان پذیر است. حجم ورودی دستگاه 50 لیتر و ظرفیت خروجی آن 7.5 لیتر در هر مرحله است.

دستگاه عرق گیر و تقطیر 100 لیتری با کندانسور آبی

این دستگاه با قطر دهانه 32 سانتی متری و نوع کندانسور آبی مناسب برای استفاده در منزل و عطاری جهت عرق گیری از گیاهان مختلف می باشد. این دستگاه از دو بخش سرد کننده و گرم کننده تشکیل شده است و مجهز به واشر سیلیکونی و خروجی مسی است که دارای 8 چفت می باشد.

این دستگاه عرق گیر دارای نسل جدید سرد کن برقی است و به آب نیاز ندارد که نکته مهمی برای دیگ های ضخیم به حساب می آید. این دستگاه با توجه به ظرفیتش می تواند پس از عرق گیری، 100 لیتر محصول خروجی 0.5 تا 1.5 لیتر عرق خالص داشته باشد. همچنین این دستگاه عرق گیری سرد کن دار دارای دیگ دوجداره است.

قیمت فروش هر بطری عرق گیاهی خانگی

پس از تهیه انواع عرقیات گیاهی و دارویی باید زمینه فروش انواع محصولات خود را ایجاد کنید. قیمت هر لیتر عرق گیاهی با توجه به نوع گیاهی که از آن عرق گیری نموده اید و با توجه به غلظت عرق و به اصطلاح دو آتشه بودن عرق گیاهی یا گلاب به دست آمده، و در نظر گرفتن انواع عرقیات از لحاظ دارویی و طبی، متفاوت هستند. در زیر به قیمت برخی از عرقیات گیاهی خانگی تهیه شده با دستگاه عرق گیر خانگی اشاره می کنیم:

قیمت یک بطری یک لیتری عرق بیدمشک حدود 32000 تومان است.

قیمت یک بطری یک لیتری عرق آویشن 17000 تومان است.

قیمت یک بطری یک لیتری عرق بومادران 16000 تومان است.

قیمت یک بطری یک لیتری عرق هل 42000 تومان است.

قیمت یک بطری یک لیتری عرق نعنا 30000 تومان است.

قیمت یک بطری یک لیتری عرق زیره سیاه 20000 تومان است.

قیمت یک بطری یک لیتری عرق رازیانه 16000 تومان است.

قیمت یک بطری یک لیتری گلاب 58000 تومان است.

قیمت یک بطری یک لیتری گلاب دو آتشه 73500 تومان است.

با چه دستگاهی عرق کشمش بگیریم؟

با استفاده از یک دستگاه تقطیر یا گلاب گیری و انجام دادن نکات مهم کلیدی، می توانید به راحتی عرق کشمش تهیه کنید. تهیه عرق کشمش به دو هفته زمان نیاز دارد. در ابتدا 3 برابر حجم کشمش آب داخل مخزن دستگاه ریخته، سپس کشمش را اضافه کنید و کمی مخلوط کنید، درب آن را بسته و 3 روز زمان دهید.

پس از آن با گوشت کوب برقی، کشمش ها را کمی له کنید. این کار را تا روز هشتم ادامه دهید. بعد از آن هر دو روز یکبار هم بزنید تا دو هفته شود. هنگامی که آب روی کشمش ها را بگیرد زمان عرق گیری آن است.

توجه کنید که یک سوم حجم مخزن باید خالی باشد. برای عرق گیری در ابتدا شعله حرارت زیاد باشد. بعد از آنکه شروع به تولید بخار کرد شعله را کم کنید و پس از عبور بخارات از دستگاه کندانسور و تبدیل شدن به مایع از لوله های خروجی به ظرف مورد نظر ریخته می شود.

شرکت AG مرکز فروش دستگاه عرق گیری در تهران است که انواع دستگاه تقطیر و گلاب گیر در حجم های مختلف را ارائه می دهد. جهت خرید دستگاه عرق گیری با مشاورین فروش شرکت AG در تماس باشید.

راه ارتباطی ما:

02146093083-02146093084-02146093085-02146093086

شعبه تهران
ﺻﺎدﻗﯿﻪ ،ﺑﻠﻮار آﯾﺖ اﻟﻠﻪ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ رو ﺑﻪ روی ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻓﯽ، ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﺗﺮک
شعبه اصفهان
اصفهان، فلکه ارتش خیابان وحید قبل از چهارراه امام‌زاده محسن، کوچه شماره ۲۳ پلاک ۶۲۲