چگونه غبغب را از بین ببریم؟

سه شنبه 18 مرداد 1401

 چگونه غبغب را از بین ببریم

غبغب ارتباطی به سن و سال و جنسیت ندارد. فرم نازیبایی است که زیر چانه ایجاد می‌شود و خوشبختانه قابل درمان می باشد. تنها لازم است از علت بروز آن اطلاع داشته باشیم تا بتوانیم علاجش کنیم.

علل احتمالی بروز غبغب

دلایل مختلفی در بدن انسان وجود دارد که باعث ایجاد و بروز غبغب می شوند. غبغب بر اثر دلایلی همچون چاقی، وجود اختلال های اسکلتی، آناتومی صورت، ژنتیک، کمبود پروتئین در رژیم غذایی، بالا رفتن سن و شل شدن پوست، ایجاد ضعف در غدد فوق کلیوی و کم کاری تیروئید ایجاد می شود که در ادامه در مورد بعضی موارد توضیح مختصری می دهیم.

سن: مهمترین فاکتور بروز غبغب افزایش سن است. با افزایش سن پوست فرد حالت کشسانی خود را تا حدودی از دست می دهد. همین امر باعث ایجاد پوست شل و اضافی که همان غبغب است، می شود.

 رژیم غذایی روزانه: با وجودی که اضافه وزن همیشه به تنهایی باعث بروز غبغب نمی شود، اما در ایجاد آن می ‌تواند نقش داشته باشد. رژیم غذایی ناسالم با کالری زیاد، غذاهای چرب و فرآوری شده امکان دارد باعث افزایش وزن و در نتیجه ایجاد غبغب شود.

موقعیت بدنی و اختلال اسکلتی: ضعف عضلات چانه و گردن که معمولاً بر اثر فرم نامناسب فک و صورت ایجاد می شود نیز می‌ تواند در بروز غبغب نقش داشته باشد. چون ضعف این عضلات باعث از دست رفتن حالت کشسانی پوست و در نهایت بروز غبغب می شود.

ژنتیک: افراد بسیاری به خاطر ارث و ژنتیک دچار غبغب می شوند. اگر در خانواده‌ای به طور ژنتیکی کشسانی پوست اندک باشد یا بیشتر افراد غبغب داشته باشند، احتمال ایجاد آن دور از انتظار نخواهد بود.


محصولات مرتبط

6 روش پزشکی برای از بین بردن غبغب

1- دستگاه جوانسازی و لیفت صورت و رفع قبل AG-P-D3

علاوه بر روش های خانگی و انجام برخی تمرینات ورزشی که به رفع غبغب کمک می کند، از روش های پزشکی نیز می توان کمک گرفت. در کنار آن محصولات جدیدی وارد بازار شده اند که از آن جمله می ‌توان به معرفی دستگاه جوانسازی و لیفت صورت و رفع غبغب AG-P-D3اشاره کنیم. همانطور که می دانید غبغب لایه چربی اضافی است که در زیر چانه جمع می شود.

دستگاه رفع غبغب AG-P-D3

برای رفع غبغب و افزایش حالت کشسانی پوست کافی است صورت و چانه خود را روزانه به مدت ۲ دقیقه با دستگاه جوانسازی و لیفت صورت و رفع غبغب AG-P-D3 ماساژ دهید و بعد از گذشت مدت کوتاهی از نتیجه آن به وجد آیید. از دیگر روشهای پزشکی که جهت رفع غبغب پیشنهاد می شود به موارد زیر می توان اشاره کرد.

2- جراحی غبغب

 زیبایی ظاهری افراد از موضوعات بسیار مهمی است که نقش بسزایی در بالا رفتن اعتماد به نفس افراد دارد. وجود غبغب از مشکلات زیبایی صورت به حساب می آید. ضعف ماهیچه پلاتیسما که از گردن تا زیر فک کشیده شده است، نقش موثری در بروز غبغب دارد که با افزایش سن و از بین رفتن حالت کشسانی پوست شدت پیدا می کند.

 یکی از راه های رفع غبغب انجام جراحی و برداشتن غبغب است. البته جراحی جزء روش های قدیمی برای از بین بردن غبغب به حساب می آید. در این روش پزشک جراح شکاف کوچکی زیر چانه ایجاد می کند و چربی های اضافی را از این شکاف خارج می کند.

 امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و ورود روش‌های جدید، از روش جراحی غبغب کمتر استفاده می شود. برای از بین بردن غبغب علاوه بر جراحی روش های دیگری نیز وجود دارد. برای رسیدن به نتیجه مطلوب بهتر است با روش‌های رایج آشنایی داشته باشید و پس از کسب اطلاعات مهم، بهترین و مناسب ترین روش را انتخاب نمایید.

3- لیفتینگ پوست گردن و زیر چانه

لیفتینگ پوست گردن و غبغب

لیفتینگ پوست گردن جزء روش هایی است که علاوه بر رفع غبغب جهت جوانسازی پوست هم کاربرد دارد. البته این روش معمولاً برای افرادی که پوست گردن آنها شل شده و دارای چروک های عمیق و سطحی باشد، بسیار مناسب می باشد.

امروزه اکثر پزشکان با روش های مختلف، لیفت گردن و غبغب را انجام می دهند. قابل ذکر است لیفت غبغب باعث افتادگی پوست نمی شود. روش لیفت چنین است که برش های نازک و ریزی در ناحیه زیر چانه ایجاد می شود که باعث جوانسازی پوست گردن نیز می شود.

 لیفت غبغب از روش قابل اعتماد برای رفع غبغب و پوست شل شده گردن می باشد. اما با این حال امکان دارد برای تمامی بیماران مناسب نباشد و معمولاً برای غبغب هایی که زیاد افتاده نباشد می توان از چنین روش های بدون جراحی استفاده کرد. در صورتیکه غبغب افتادگی زیادی داشته باشد به ناچار باید از روش های جراحی استفاده نمود.

 روش دیگر لیفت ایجاد برش هایی است که از ناحیه شقیقه تا دور گوش ادامه پیدا می کند، می باشد. برای پنهان ماندن جای زخم، برش ها بیشتر در خط رویش مو یا چین های طبیعی صورت ایجاد می شوند.

4- لیپوساکشن غبغب

برخی از جراحان، لیپوساکشن را در کنار جراحی لیفت صورت انجام می دهند. همانطور که از نام آن مشخص است منظور رفع غبغب از طریق ساکشن کردن چربی های اضافی اطراف فک، گردن و گونه ها می باشد که توسط یک لوله ویژه به نام کانول انجام می گیرد.

 برای انجام این روش از بی حسی موضعی هم قبل از انجام فرایند استفاده می شود. ممکن است افراد در حالی  لیپوساکشن غبغب را انتخاب کنند که هیچ نیازی به لیفت غبغب نداشته باشند. پس از انتخاب روش مناسب باید با نظر پزشک متخصص انجام شود تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

 در کنار لیپوساکشن شاید نیاز باشد پزشک از تکنیک ها و روش های دیگری مانند لیپوساکشن لیزری یا لیپوساکشن از طریق حلال تزریقی نیز برای شما استفاده کند تا به نتیجه مطلوب تری برسید.

5- رفع غبغب با لیزر اسکالپشور

لیزر اسکالپشور نوعی عمل درمانی است که در عین حال بدون درد، جراحت و بریدگی انجام می شود و معمولا برای حذف یا کاهش چربی های اضافی زیر پوستی از جمله غبغب بسیار موثر و نتیجه بخش می باشد.

 میزان تاثیر این عمل بر اساس تخریب و تجزیه سلول های چربی زیرپوستی توسط انرژی حرارتی لیزر پایدار است. لیزر اسکالپشور با انرژی که تولید می کند، به طور ویژه باعث از بین رفتن چربی های اضافی می شود.

 در این روش با استفاده از لیزر 1060 نانومتری، بافت داخلی پوست را تحت حرارت قرار می دهند در حالی که سطح بیرونی پوست خنک می شود، تا نسوزد. این لیزر چربی های زیر چانه را با حرارت ۴۷ درجه سانتی گراد حرارت می دهد. این میزان دما برای اثرگذاری روی سلول های چربی کافی می باشد ولی برای پوست و سایر بافت ها چندان تاثیری ندارد.

 لیزر اسکالپشور به مدت ۲۰ الی ۳۵ دقیقه طول می‌کشد و حداقل باید دو جلسه انجام شود. بین دو جلسه باید ۴ هفته فاصله داشته باشد. با توجه به میزان چربی انباشته شده زیر چانه ممکن است به تکرار جلسات تا ۴ الی ۶ جلسه نیاز باشد. در هر جلسه لیزر تقریباً ۲۴ درصد از سلول های چربی از بین می رود.

 پس از ۶ هفته از انجام لیزر بیماران می توانند شاهد نتایج اولیه باشند. اما به طور کلی پس از دوازده هفته می توانند به نتایج مطلوب برسند. سلول های چربی در طول دوره درمان از بین می‌ روند. بهتر است برای پایداری نتایج بیماران، وزن طبیعی خود را حفظ کنند و سعی کنند دچار اضافه وزن نشوند.

6- مزوتراپی غبغب

مزوتراپی از روش های بسیار رایج برای رفع غبغب است. در این روش نوین داروهای ذوب کننده چربی را، به طور مستقیم روی موضع مورد نظر تزریق می کنند. در پی تزریق داروها چربی های اضافی اکسیده می شوند و در نهایت از بین می روند.

 روش مزوتراپی برای رفع غبغب دارای فوایدی از قبیل:

·   بدون عوارض جانبی

·        درمان در کمترین زمان ممکن و در یک جلسه

·        غیر تهاجمی بودن آن

·        دارای پایدارترین نتایج نسبت به دیگر روش های درمانی

 روش درمانی مزوتراپی در مقایسه با روش‌های دیگر به طور کلی اثرات ماندگارتری دارد. در صورتی که بیمار بتواند وزن خود را متعادل نگه دارد، می توان گفت ماندگاری آن تا پایان عمر ادامه پیدا خواهد کرد.

 

شعبه تهران
ﺻﺎدﻗﯿﻪ ،ﺑﻠﻮار آﯾﺖ اﻟﻠﻪ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ رو ﺑﻪ روی ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻓﯽ، ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﺗﺮک
شعبه اصفهان
اصفهان، فلکه ارتش خیابان وحید قبل از چهارراه امام‌زاده محسن، کوچه شماره ۲۳ پلاک ۶۲۲