دستگاه ساشه زنی چیست؟

سه شنبه 01 شهریور 1401

 دستگاه ساشه زنی چیست؟

دستگاه بسته بندی ساشه از نمونه دستگاه های رایج در بسته بندی انواع مواد پودری مایع و گرانولی به حساب می آید. شما با مطالعه این مقاله با انواع دستگاه ساشه زن و ویژگی ها و طرز کار آن بیشتر آشنا خواهید شد.

دستگاه بسته بندی ساشه چیست؟

دستگاه بسته بندی ساشه که به عنوان ساشه زن هم معروف است، دستگاه ایستاده و چند کاره می باشد. از این دستگاه جهت بسته بندی محصولات صنایع غذایی و بهداشتی به صورت تک نفره یا ساشه استفاده می کنند. اغلب محصولاتی که در منازل، فست‌فودها، قنادی ها، داروخانه ها، فروشگاه ها و. موجود هستند، توسط این دستگاه ها بسته بندی می شوند.

عملکرد دستگاه پر کن بسته بندی ساشه بدین صورت است که مجهز به سیستم پرکن، سیستم اندازه گیری حجم پیستون، سیستم plc جهت کنترل و تنظیم حرارت در زمان سیل کردن فیلم و همچنین مانیتور لمسی ۱۲ اینچی جهت کنترل و نظارت در کارکرد دستگاه و برنامه ریزی تنظیمات دستگاه می باشد.

 دستگاه بسته بندی ساشه در مدل های مختلفی طراحی و تولید شده است که عملکرد هر کدام متفاوت است. دستگاه ساشه زنی را با توجه به موادی که قصد بسته بندی آن را دارید و تعداد نازل های دستگاه، به انواع مختلفی دسته بندی می کنند. در ادامه انواع دستگاه بسته بندی ساشه و ویژگی ها و مشخصات آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.


محصولات مرتبط

موارد مصرف دستگاه ساشه مدادی

دستگاه بسته بندی ساشه مدادی در واقع نوعی دستگاه پرکن می باشد که جهت بسته بندی مواد گرانولی از آن استفاده می شود. مواد گرانولی از قبیل شکر، نمک و پودر سبزیجات خشک شده در بسته های تک نفره یکبار مصرف کوچک، توسط دستگاه ساشه مدادی بسته بندی می شوند.

دستگاه ساشه مدادی نیز دارای سیستم plc جهت کنترل دستگاه می باشد. عملیات دستگاه ساشه از طریق صفحه نمایش لمسی نظارت و کنترل می شود. دستگاه ساشه مدادی دارای بخش های مختلفی مانند دستگاه اینورتر به منظور تنظیم سرعت، استپرموتور برای ایجاد کشش لفاف بسته بندی، تاریخ زن حرارتی و. می باشد.

ظرفیت دستگاه ساشه زن

بر خلاف نوع بسته بندی محدود، دستگاه ساشه زن دارای ظرفیت بسته بندی بسیار بالایی می باشد. به طوری که به راحتی می توانید حجم زیادی از محصول مورد نظر را درون مخزن دستگاه بریزید و ناظر اندازه گیری دقیق دستگاه ساشه به طور خودکار باشید. دستگاه های ساشه زن سرعت بسیار بالایی دارند. اگر بخواهیم تعداد مشخصی بیان کنیم باید بگویم به طور میانگین حدود دو هزار بسته در یک ساعت بسته بندی و آماده می شود.

 قابلیت های انواع دستگاه بسته بندی ساشه

 قابلیت های انواع دستگاه بسته بندی ساشه

دستگاه بسته بندی ساشه مجهز به سیستم های پیشرفته ای می باشد. از مهمترین قابلیت های دستگاه بسته بندی ساشه به موارد زیر می توان اشاره کرد.

·   برای بسته بندی محصولات پودری و مایعات مناسب می باشد.

·   دارای سیستم plc و hmi همراه با منوی فارسی و انگلیسی برای کنترل بهتر عملکرد دستگاه و تنظیم حرارت آن می باشد.

·   بدنه دستگاه از استیل استنلس تهیه شده است.

·   دارای چشم الکترونیکی به منظور تنظیم طول بسته می باشد.

·   استفاده از استپر موتور برای کشش لفاف

·   تنظیم سرعت دستگاه توسط اینورتر

·   مجهز به سیستم عیب یابی هوشمند

·   چرخ هایی زیر دستگاه تعبیه شده است که جابجایی آن را آسان تر  می کند.

ویژگی های دستگاه بسته بندی ساشه

از ویژگی های بارز دستگاه بسته بندی ساشه به موارد زیر می توان اشاره نمود.

1. دستگاه ساشه جهت بسته بندی انواع مواد غذایی و بهداشتی پودری و مایعات به کار برده می شود.

2. دستگاه ساشه جزء دستگاه هایی است که ارزش اقتصادی دارد و با استفاده از آن می توانید به درآمد بالایی دست پیدا کنید.

3. بسته بندی دستگاه ساشه به صورت عمودی و در حجم کم و ابعاد کوچک انجام می گیرد.

4. جهت بسته بندی محصولات مایع از پیستون و شیر برقی دستگاه و برای بسته بندی مواد پودری از پیمانه های حجمی دستگاه کمک می گیرند.

5. دستگاه ساشه با ظرفیت ۵۰ الی ۰ ۱۰  بسته در دقیقه کار می کند.

6. مجهز به سیستم کارآمد plc و صفحه نمایش لمسی می باشد.

7. دستگاه ساشه به طور اتوماتیک کار می کند و به حداقل نیروی انسانی نیاز دارد.

8. طراحی دستگاه طبق استانداردهای جهانی

9. دارای دقت بسیار بالا در اندازه گیری محصولات

تنظیم بسته بندی بسته ها با عرض ۵۰ میلیمتر الی ۱۰۰ میلیمتر می باشد.

قابلیت بسته بندی محصولات تا وزن ۲۰۰ گرم را دارد.

این دستگاه مناسب استفاده در کارخانجات صنعتی و حتی منازل می باشد.

دستگاه ساشه پودری مجهز به مادون قرمز است تا مانع از به هم چسبیده شدن مواد پودری شود.

دستگاه های ساشه دارای بالاترین سرعت بسته بندی در مقایسه با دیگر دستگاه های بسته بندی می باشند.

انواع دستگاه ساشه زنی

با استفاده از انواع دستگاه ساشه زنی قادر خواهید بود محصولات مختلف پودری، گرانولی و مایعات را به صورت ساشه تک نفره به راحتی بسته بندی نمایید. به عبارتی ساده تر می توان انواع دستگاه ساشه زنی را در انواع دستگاه بسته بندی ساشه پودری، دستگاه بسته بندی ساشه گرانولی، دستگاه بسته بندی ساشه مایعات و دستگاه بسته بندی ساشه پودری گرانولی دسته بندی کرد.

 هر کدام از انواع دستگاه ساشه زنی مناسب بسته بندی محصول خاصی می باشد و عملکرد هر کدام از دستگاه های ساشه نسبت به یکدیگر متفاوت است.

دستگاه بسته بندی ساشه پودری

دستگاه بسته بندی ساشه پودری

کاربرد دستگاه بسته بندی ساشه پودری جهت بسته بندی هر نوع مواد پودری مانند کافی میکس، قهوه، آرد، شکر، نمک، فلفل، سماق، آویشن، انواع ادویه جات و چاشنی مواد غذایی در بسته های ساشه تک نفره یکبار مصرف مدادی به شکل سه طرف دوخت می باشد.

 نحوه بسته بندی به این صورت است که سلفون مورد نظر را انتخاب نموده و مواد را درون مخزن دستگاه بریزید. براین اساس دستگاه آماده کار می شود. به راحتی حجم مورد نظر محصول جهت انتقال به ظرف ها را تعیین کنید و دستگاه را روشن نمایید.

 دستگاه مواد پودری مورد نظر را بر طبق وزن مشخص شده، به شکل کاملاً بهداشتی بسته بندی می کند. داخل مخزن دستگاه ساشه پودری ماردون تعبیه شده است تا از سفت شدن و به هم چسبیدن مواد پودری جلوگیری نماید.

مشخصات دستگاه بسته بندی ساشه گرانولی

از مهمترین ویژگی های دستگاه بسته بندی ساشه گرانولی موارد زیر را می توان بیان کرد.

·   دارای دقت و سرعت بسیار بالایی می باشد.

·   قادر است محصولات متنوعی را بسته بندی کند.

·   تهیه شده از جنس استیل استنلس می باشد.

·   دارای سنسور مارک بین برای تنظیم طول بسته ها

·   مجهز به سیستم

·        plc به کار بردن سیستم ‏hmi برای کنترل بهینه دستگاه

دستگاه بسته بندی ساشه گرانولی در ابعاد ۷۰ سانتی متر در ۸۰ سانتی متر با ارتفاع حدود ۱۶۰ سانتی متر تولید شده است و وزن آن ۲۲۰ کیلوگرم می باشد. جنس بدنه دستگاه از استیل تهیه شده و قادر است بسته هایی با وزن ۲ الی ۲۰۰ گرم را تولید کند.

 سرعت بسته بندی دستگاه حدود ۴۰ الی ۶۰ بسته در دقیقه می باشد. بسته ها به صورت سه طرف دوخت یا چهار طرف دوخت آماده می ‌شوند. سیستم توزین و بسته بندی مورد استفاده دستگاه سیستم حجمی می باشد.

مشخصات دستگاه بسته بندی ساشه پودری گرانولی

این نوع دستگاه بسته بندی ساشه جهت بسته بندی مواد گرانولی و پودری از قبیل: آرد، ادویه جات، حبوبات، نمک، شکر و. در ابعاد کوچک تک نفره مناسب می باشد. بسته بندی های تک نفره را می توان در رستوران ها، کافی شاپ ها، هتل ها و. مورد استفاده قرار داد.

 این مدل دستگاه ساشه در ابعاد و اندازه کوچکتر جهت استفاده در مغازه، منزل و فروشگاه های کوچک تولید شده است. دستگاه بسته بندی ساشه پودری گرانولی با بسته بندی سه طرف دوخت و مدل های مدادی به بازار عرضه شده است.

مشخصات انواع دستگاه بسته بندی ساشه مایعات

مشخصات انواع دستگاه بسته بندی ساشه مایعات

دستگاه بسته بندی ساشه مایعات نیز مانند دیگر انواع دستگاه ساشه دارای سرعت و دقت بالایی می باشد. قابلیت بسته بندی محصولات مختلفی از قبیل آبلیمو، روغن زیتون، عسل، سس، شامپو، انواع کرم و ژل مو در بسته های ساشه تک نفره یکبار مصرف مدادی سه طرف دوخت را دارد.

 این مدل دستگاه از جنس استیل ساخته شده است تا در مقابل مواد اسیدی خوراکی و مایعات مقاوم باشد. دستگاه به طور کاملا اتوماتیک رول ها را دوخت می زند و به مقدار مشخصی از مایع درون مخزن دستگاه را در آن پر می کند و سر آن را دوخت می زند و مهر و موم می کند.

 سپس دستگاه بسته های آماده شده را به صورت تک تک بریده و در اختیار مصرف کننده قرار می دهد. دستگاه ساشه مایعات به صورت خودکار فرآیند بسته بندی را کامل می کند و نیاز به اپراتور ندارد.

نکات خیلی با اهمیت که باید در بسته بندی مایعات به آنها دقت کرد را از اینجا بخوانید

دستگاه ساشه تک نازل

یکی از پرکاربردترین انواع دستگاه ساشه، دستگاه ساشه پودری تک نازل می باشد که کاربردها و مزایای زیادی در بسته بندی انواع محصولات دارد. اکثر دستگاه های بسته بندی ساشه از نوع تک نازل هستند.

 این مدل دستگاه ها جهت بسته بندی مواد غذایی و بهداشتی پودری به شکل تک نفره مناسب می باشند. از این دستگاه ساشه بیشتر برای بسته بندی محصولاتی مانند نمک و فلفل استفاده می کنند. سرعت و دقت این دستگاه در حد قابل قبولی است و می‌تواند بین ۱۵ الی ۳۰ بسته را در دقیقه آماده کند.

دستگاه ساشه چند نازل

 از دیگر مدل های دستگاه بسته بندی ساشه که جهت بسته بندی مواد پودری از آن استفاده می کنند، دستگاه ساشه پودری چند نازل است. این دستگاه بسته بندی دارای مزایا و قابلیت های زیادی می باشد که به دلیل وجود چند نازل جهت بسته بندی است. این مدل دستگاه بسته بندی از چند نازل جهت بسته بندی مواد پودری استفاده می‌ کند و بسته های ساشه را بیشتر به شکل مدادی و ایستاده پر و آماده می کند.

برای جمع آوری بسته های آماده شده دستگاه بهتر است، از نوار نقاله شیب دار استفاده شود. دستگاه ساشه پودری انواع مختلفی دارد که همه آنها به شکل عمودی و ایستاده می باشند. این دستگاه ها به شکل کاملاً خودکار، کار می‌ کنند سرعت بسته بندی این مدل دستگاه ها نسبت به مدل دستگاه تک نازل بیشتر می باشد.

نحوه کار انواع دستگاه ساشه زن

 همانطور که بیان شد دستگاه بسته بندی ساشه در دو مدل خاص طراحی و تولید شده است. برخی دستگاه‌ها از ساشه آماده استفاده می ‌کنند و تنها لازم است یک سر آن پس از پر شدن دوخت شود.

 برخی دستگاه‌ها از ساشه ورقه ای استفاده می ‌کنند که پس از پر کردن چهار طرف آن را می بندند و به آنها دستگاه ساشه سه طرف دوخت یا چهار طرف دوخت می گویند. نحوه کار دستگاه ساشه سه یا چهار طرف دوخت به این صورت است که رول های بسته بندی را درست روی دستگاه قرار می دهند.

 اطلاعات قابل چاپ روی بسته باید در ابتدا و با دقت روی آن درج شود. دستگاه با استفاده از تیغه های تیز رول ها را نصف می کند تا قسمت پشت و روی ساشه مشخص باشد. ورق های برش زده کنار هم با دقت قرار می گیرند و آماده پر شدن می شوند. از این مرحله به بعد بین دستگاه های ساشه مانند هم است.

بسته از مواد مورد نظر پر می شود و اطراف آن توسط حرارت دوخت می شود. به این ترتیب بسته بندی کامل می شود. البته در مدل های مدادی دستگاه ساشه، تنها یک طرفه بسته دوخته می‌ شود. ولی در مدل های دیگر دستگاه اطراف بسته توسط حرارت دوخت می شود.

شعبه تهران
ﺻﺎدﻗﯿﻪ ،ﺑﻠﻮار آﯾﺖ اﻟﻠﻪ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ رو ﺑﻪ روی ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻓﯽ، ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﺗﺮک
شعبه اصفهان
اصفهان، فلکه ارتش خیابان وحید قبل از چهارراه امام‌زاده محسن، کوچه شماره ۲۳ پلاک ۶۲۲