دستگاه تقطیر چیست

ماشین آلات صنایع غذایی دستگاه تقطیر

دوشنبه 19 مهر 1400

 دستگاه تقطیر چیست

 

دستگاه تقطیر یا عرق گیر جهت تبدیل مایع به بخار ساخته و تولید شده است و در صنایع غذایی، شیمیایی و دارویی و پزشکی کاربرد دارد. تقطیر و جداسازی مایعات در دستگاه تقطیر براساس اختلاف نقطه جوش صورت می گیرد. از دستگاه تقطیر جهت عرق گیری انواع بیدمشک،گلاب، گل محمدی و نعناع و استفاده می شود. حتی درصنایع دارویی و پزشکی جهت تولید الکل و آب مقطر استفاده می شود.

نام دیگر این دستگاه، دستگاه گلاب گیری می باشد. زیرا دستگاه تقطیر در زمینه تولید عرقیات گیاهی همچون گرفتن عرق و عصاره گل محمدی کاربرد دارد. گلاب یک عرق پرکاربرد در صنایع غذایی و آشپزی به خصوص شیرینی پزی می باشد. برای تولید آب مقطر از این دستگاه استفاده می کنند.

جداسازی در Machine Distillation

عملیات تقطیر براساس اختلاف نقطه های جوش انجام می شود. تقطیر در چند روش انجام می شود. بهترین و راحت ترین روش تقطیر، تقطیر ساده است و روش تقطیر اینگونه است که از طریق جوشاندن مایع، سپس بخار شده و در نهایت خنک شده و از تقطیر خارج می شود.

دستگاه تقطیر آزمایشگاهی

دستگاه تقطیر برای جداسازی و تقطیر مواد و عرقیجات آزمایشگاهی نیز کاربرد دارد و به دستگاه تقطیر آزمایشگاهی معروف است. روش تقطیر در دستگاه های تقطیر آزمایشگاهی در دو نوع تقطیر ساده و جز به جز می باشد؛ که تفاوت این دو روش در بازگشت مواد است. به این معنا که در روش تقطیر ساده مایعات خالص از ناخالص را براساس نقطه جوش جدا کرده و به سمت مخزن جمع آوری هدایت می شوند.   در روش جز به جز پس از تقطیر براساس نقطه جوش، مایعات به درون دستگاه برگشته و مجدد وارد برج تقطیر شده و پس از تقطیر مرحله دوم به سمت مخزن جمع آوری هدایت می شوند.

انواع دستگاه عرق گیری حرفه ای

دستگاه عرق گیری براساس حرارت دهی مستقیم و غیرمستقیم، در مدل های مختلفی وجود دارد؛ اما بطور کلی به دو دسته خانگی و صنعتی تقسیم شده است. دستگاه های عرق گیر خانگی و صنعتی نسبت مخزن تفاوتی دارند و دستگاه عرق گیر خانگی حجم مخزن کوچک تری دارد. دستگاه تقطیر صنعتی مجهز به کندانسور جهت خنک کردن بخار بصورت صنعتی می باشد. دستگاه های تقطیر خانگی با نامهای زیر نیز شناخته می شوند:

دستگاه تقطیر یا عرق گیر خانگی

دستگاه گلاب گیری

 دستگاه-تقطیر

دستگاه تقطیر چه کاربردی دارد

این دستگاه یکی از پرکاربردترین ماشین آلات در صنایع برای تقطیر می باشد. این دستگاه تقطیر برای گلاب گیری و عرق گیری گیاهانی که خواص و مزایای دارویی و درمانی و نوشیدنی دارد بسیار مناسب است و برای تقطیر گیاهانی همچون بهارنارنج ،به لیمو ،شربت توت فرنگی ، برگ گردو و استفاده می شود.

دستگاه تقطیر چه چیزی را جدا میکند؟

به فرآیند جداسازی مایعات خالص از مخلوط براساس نقاط جوش مختلف ، یا دامنه جوش مختلف تقطیر می گویند. دستگاه های تقطیر جهت تقطیر و جداسازی ستون ها و برج های تقطیر بزرگ و عمودی دارد.

دستگاه تقطیر چگونه کار می کند؟

دستگاه های عرق گیر گیاهی دو مخزن یا دیگ جهت تقطیر دارند. مخرن بالایی دستگاه برای آب و یخ بوده و مخزن پایینی برای گذاشتن گیاهان برای تقطیر می باشد. پس از ریختن آب و یخ در مخزن بالا و قراردادن گیاهان در مخزن پایینی، دستگاه را برای وارد کردن گرما به مخزن ها روشن  می کنید، پس از آن گیاه در دستگاه براساس وارد شدن گرما بخار می شود.

در صورتی که دستگاه عرق گیر صنعتی باشد؛ توسط سیستم کندانسور خنک شده و عرق گیاه از بخار آب جدا می شود ؛ در صورتی که دستگاه عرق گیر خانگی باشد؛ عرق موجود براساس سیستم ها دستگاه از بخار آب جدا می شود؛ و در نهایت در مرحله آخر به صورت قطره های کوچک در مخزن مخصوص جمع آوری می شوند

سوالات متداول

1-دستگاه تقطیر، جهت عرق گیری برای چه محصولاتی مناسب می باشد؟

برای تمامی انواع گیاهان و میوه ها مناسب است.

 

2-ظرفیت‌های دستگاه تقطیر و عرق گیری بطور میانگین چقدر است؟

 ظرفیت دستگاه تقطیر وعرق گیری در مدل های مختلف بطور میانگین از 6 تا 800 لیتر می باشد.

 

3-فرآیند یا کار تقطیر چیست؟

جداسازی مایعات از نظر نقاط جوش مختلف یا دامنه جوش مختلف کار تقطیر است.

 

4-مدت زمان عملیات تقطیر در دستگاه عرق گیری چقدر می باشد؟

 مدت زمان کار بسته به ظرفیت دستگاه و جنس بدنه و نوع کندانسور از 1 تا 10 ساعت متغیر است .

 

5-مخزن دستگاه تقطیر و عرق گیری چه جنسی است ؟

 حنس مخزن دستگاه های تقطیر در مدل های مختلف آلومینیوم و یا استیل می باشد.

 

6-چه مقدار از ظرفیت مخزن دستگاه تقطیر قابل پر شدن است ؟

میزان ظرفیت پرشدگی هر دستگاه بطور میانگین 75 درصد ورودی آب و گیاه می باشد.

 

7-نسبت گیاه به آب در مخزن های دستگاه تقطیر چقدر است ؟

نسبت گیاه به آب در مخزن های دستگاه 3/1 است , یعنی برای هر یک کیلو گیاه یا میوه ، سه تا چهار لیتر آب به آن اضافه کنید.

 

8-کندانسور دستگاه تقطیر چیست و چه کاربردی دارد ؟

 کندانسور یک مبدل حرارتی جهت تبدیل ماده از گاز به مایع می باشد . این قطعه در  دو نوع کندانسور برقی برای خنک کردن هوا و کندانسور آبی برای خنک کردن آب در دستگاه‌های تقطیر و عرق گیری استفاده می‌شود.

 

9-کاربرد ترمومتر دستگاه تقطیر چیست؟

این قطعه روی درب مخزن‌های دستگاه تقطیر نصب می‌شود؛ که حرارت و فشار داخل مخزن را در حین فرآیند تقطیر نشان ‌دهد .

 

شعبه تهران
ﺻﺎدﻗﯿﻪ ،ﺑﻠﻮار آﯾﺖ اﻟﻠﻪ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ رو ﺑﻪ روی ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻓﯽ، ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﺗﺮک
شعبه اصفهان
اصفهان، فلکه ارتش خیابان وحید قبل از چهارراه امام‌زاده محسن، کوچه شماره ۲۳ پلاک ۶۲۲