انواع دستگاه لیبل زن و طرز کار آن

ماشین آلات پرکن و بسته بندی دستگاه لیبل زن

شنبه 24 مهر 1400

 انواع دستگاه لیبل زن و طرز کار آن

لیبل زن یا لیبل چسبان، دستگاهی است که انواع لیبل های چاپ شده را روی بسته بندی محصولات می چسباند. دستگاهی است که تکمیل کننده سیستم بسته بندی محصولات به شمار می رود و لیبل ها و برچسب هایی که اطلاعات محصول در آن درج شده را روی ظروف بسته بندی نصب می کند. دستگاه لیبل زن انواع متنوعی دارد و افراد می توانند برحسب نوع نیاز و نوع محصول و لیبل و تعداد آن، مدل مناسب را انتخاب کنند. دستگاه های لیبل زن براساس نوع ظرفیت و نوع لیبل دسته بندی می شوند که هر کدام از این دستگاه ها به دسته های مختلف تقسیم می شوند.

دسته بندی دستگاه لیبل زن  (labeling machine) بر اساس نوع ظرفیت

لیبل زن گرد

برای انواع بطری ها و چسباندن لیبل پشت چسب دار بر روی محصولات قرار می گیرد که به آن دستگاه لیبل زن بطری نیز می گویند. این دستگاه برای انواع بطری ها و بسته بندی هایی که دارای سطح گرد هستند به کار می رود و قادر است تا 240 بطری در دقیقه برچسب بزند. تکنولوژی به کار رفته در آن زدن دقیق برچسب روی انواع ظروف با اندازه و اشکال مختلف را تضمین می کند.

لیبل زن تخت

این دستگاه برای چسباندن لیبل روی انواع ظروف تخت در اشکال مستطیل یا مربع کاربرد دارد که هم می توان یک طرف ظرف یا دو طرف آن لیبل بچسباند.   

 

لیبل زن تاپ لیبینگ

 از این دستگاه برای چسباندن لیبل یا برچسب بالای ظروف تخت و روی درب انواع ظروف استفاده می شود.

دستگاه لیبل زن بر اساس نوع لیبل به دسته های زیر تقسیم می شوند:

·       لیبل های پشت چسب دار

·       لیبل های ورقه ای شده یا شیت

·       لیبل های opp که بیشتر در بطری های آب معدنی و مانند آن کاربرد دارد

 

 

 

طرز کار دستگاه لیبل زن

نحوه کار دستگاه لیبل زن بر اساس نوع کارکرد دستگاه متفاوت است. لیبل زن نوعی دستگاه بسته بندی محسوب می شود که برای چسباندن انواع لیبل ها بر روی ظروف بسته بندی کاربرد دارد. محصولات تولیدی باید دارای برچسب یا لیبل باشد که این لیبل ها حاوی اطلاعاتی برای معرفی محصول و مواد تشکیل دهنده آن هستند.

انواع مدل های گوناگون دستگاه لیبل زن در بازار موجود می باشد که بر حسب نوع نیاز خود دستگاه مناسبی را تهیه و استفاده می کنید. دستگاه لیبل زن بر اساس نوع و مدل دستگاه نحوه کار متفاوتی دارد، ولی نتیجه نهایی کار یکسان است. در صنایع غذایی، دستگاه لیبل زن مدل های متفاوتی دارد و به دو صورت دستی و اتوماتیک در بازار یافت می شود.

دستگاه لیبل زن دستی

این دستگاه ساده ترین نوع دستگاه لیبل زن در بین دستگاه های بسته بندی به حساب می آید و برای شروع کسب و کار جدید و نوپا مناسب است. در این دستگاه لیبل ها به صورت دستی نصب می شوند. دستگاه لیبل زن دستی به طور کلی به دو دسته لیبل زن دستی حرارتی و لیبل زن دستی چسبی تقسیم می شود.

لیبل زن دستی حرارتی

دراین نوع دستگاه با استفاده از حرارت چسب گرم می شود و بعد از نگه داشتن محصول مقابل دستگاه ابتدا چسب روی ظرف محصول ریخته می شود و پس از آن برچسب روی آن چسبانده می شود. گرما باعث می شود برچسب با کیفیت مناسب بر روی سطح چسبانده می شود.

لیبل زن چسبی

کار با این دستگاه بسیار ساده و راحت است و در این مدل از دستگاه برچسب های از قبل آماده شده درون دستگاه قرار می گیرند. در بعضی از مدل ها، دستگاه توانایی برداشتن محافظ برچسب را دارد و در بعضی مدل ها باید برچسب بدون کاغذ محافظ درون دستگاه گذاشته شود.  پس از آنکه لیبل ها را در جای خود قرار دادید، محصولی را که قصد برچسب زدن دارید را روبه روی دستگاه نگه می دارید و با فشار اهرم لیبل بر روی محصول چسبانده می شود. از این دستگاه بیشتر برای برچسب زدن روی محصولات خشک که دارای سطحی صاف هستند، استفاده می شود.

دستگاه لیبل زن اتوماتیک

یکی از دستگاه های پرکاربرد در صنایع غذایی و بسته بندی محصولات به حساب می آید. در صنایع غذایی باید محصولی که تولید می شود دارای برچسب باشد چون با سلامتی افراد ارتباط مستقیم دارد و باید مصرف کننده از خصوصیات محصول اطلاع داشته باشد. لیبل زن اتوماتیک نیز به دو روش حرارتی و پشت چسب دار تقسیم می شود که در ادامه درمورد نحوه کار هرکدام توضیح مختصری می دهیم.

لیبل زن اتوماتیک حرارتی

نحوه کار این دستگاه مانند لیبل زن دستی حرارتی است و محصولات بر روی نوار نقاله حرکت می کنند و وقتی به قسمت نصب لیبل رسیدند با استفاده از حرارت موجود چسب و لیبل بر روی محصولات قرار می گیرند و به سرعت خشک می شوند. حرارت مورد نیاز توسط فن های دستگاه تولید و موجب خشک شدن و چسبیده شدن لیبل می شوند.

دستگاه لیبل زن اتوماتیک پشت چسب دار

کار با این دستگاه نیز ساده است. در این دستگاه لیبل ها، خود چسب دارند و به وسیله دستگیره ها بر روی محصولات چسبیده می شوند. این مدل دستگاه نصب با کیفیتی ندارد و معمولا برای لیبل هایی که مهم نیستند استفاده می شوند. بعضی مواقع برای بهتر چسبیدن لیبل از حرارت استفاده می شود.

دستگاه لیبل زن بطری

برای چسباندن برچسب های پشت چسب دار روی انواع ظروف گرد مانند قوطی ها و بطری ها استفاده می شود. این دستگاه به صورت دستی و بدون نیاز به برق است. این دستگاه به یک اهرم برای حرکت لیبل و شروع کار دستگاه نیاز دارد. بطری یا قوطی را روی غلتک دستگاه قرار می دهیم و با چرخاندن دسته کناری آن، دستگاه روع به حرکت می کند و همزمان با حرکت لیبل و جدا کردن کاغذ محافظ آن، بطری را می چرخاند و لیبل را روی بطری می چسباند. برچسب یا لیبل باید به صورت رول و پشت چسب دار باشد.

اگر وزن ظرف کم باشد در حدی که هنگام چسباندن برچسب، تکان بخورد باید از اهرم روی ظرف برای نگه داشتن آن استفاده شود. پس از چسبانده شدن برچسب اپراتور ظرف را تعویض می کند و این روند تا پایان کار ادامه پیدا می کند.

 

شعبه تهران
ﺻﺎدﻗﯿﻪ ،ﺑﻠﻮار آﯾﺖ اﻟﻠﻪ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ رو ﺑﻪ روی ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻓﯽ، ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﺗﺮک
شعبه اصفهان
اصفهان، فلکه ارتش خیابان وحید قبل از چهارراه امام‌زاده محسن، کوچه شماره ۲۳ پلاک ۶۲۲