تفاوت دستگاه خشک کن با فر

ماشین آلات صنایع غذایی دستگاه خشک کن

دوشنبه 19 مهر 1400

پیش از آنکه دستگاه میوه خشک کن و تفاوت دستگاه را با فر پخت توضیح داده شود؛ بهتر است که دلیل خشک کردن میوه، کاربرد دستگاه میوه خشک کن باید گفته شود.

دلیل خشک کردن میوه با دستگاه خشک کن میوه و سبزی

میوه­ ها، سبزیجات، گوشت و هر ماده غذایی که باید خشک شود؛ آب میان بافتی دارند و بدلیل آنکه آب میان بافتی مکان مناسبی برای رشد کردن باکتری ها و میکروب­ ها می­ باشد؛ میوه ­ها و محصولات باید خشک شوند تا عمر طولانی­ تری داشته باشند. خشک کردن میوه ­ها و سبزیجات باعث طولانی­ تر شدن و ماندگاری بالای عمر محصولات می­ شود.

 کاربرد دستگاه میوه خشک کن

دستگاه-میوه-خشک-10-سینی

دستگاه میوه خشک کن جهت خشک کردن آب­های میان بافتی میوه­ ها و سبزیجات تولید شده است. دستگاه میوه خشک کن در ظرفیت­ های متفاوت ساخته و تولید شده است. کاربرد صنعتی و خانگی دستگاه به میزان ظرفیت دستگاه بستگی دارد. میزان ظرفیت کم تا متوسط دستگاه کاربرد خانگی دارد و میزان ظرفیت بالای دستگاه کاربرد صنعتی دارد.

  چرا نمی‌توان از فر و اجاق گاز به جای دستگاه خشک کن استفاده کرد؟

فرهای ترکیبی یا کامبی که از سیستم بخارپز و کانوِکشن  برخوردارند؛ قابلیت تنظیم مقدار گرمای مناسب جهت خشک کردن مواد غذایی ندارند؛ در صورتیکه دستگاه خشک کن جهت همین کار تولید شده است و قابلیت تنظیم گرمای مناسب و مورد نیاز محصولات را دارد.

 دستگاه میوه خشک کن جهت خشک کردن میوه­ ها به المنت حرارتی و فن مجهزند و گرما را یکدست پخش می ­کنند. فر و اجاق گاز گرما را بطور یکنواخت پخش نمی ­­کنند و باعث پخته شدن میوه ­ها و سبزیجات می­ شود.

دمای فر و اجاق گاز با اینکه قابلیت تنظیم دارند؛ ولی گاهی برای میوه­ ها و سبزیجات گاهی بالاتر یا پایین­تر می­ باشد. زمانی که حرارت کم باشد میوه­ ها همچنان تر هستند و آب دارند و زمانی که حرارت زیاد باشد میوه­ ها پخته شده ومواد مغذی و ویتامین­ های خود را از دست می­دهند.

اگر بخواهیم از نظر مصرف انرژی فر و اجاق گاز را بررسی کنیم. مصرف انرژی فر و اجاق گاز جهت خشک کردن میوه­ ها بسیار بالا بوده؛ در صورتیکه مصرف انرژی دستگاه میوه خشک کن جهت خشک کردن بسیار کم و بهینه می ­باشد. میوه­ های با کیفیت پایین که بطور کامل نیز نرسیده ­اند را می­توان با دستگاه میوه خشک کن، خشک کرد؛ در صورتی که جهت خشک کردن میوه ­ها با اجاق گاز و فر باید میوه ­ها تازه باشند.

 آیا دستگاه میوه خشک کن فقط برای خشک کردن میوه قابل‌استفاده است؟

دستگاه میوه خشک کن برای خشک کردن میوه­ ها، سبزیجات، غلات و هر ماده غذایی که آب میان بافتی دارد؛ کاربرد دارد و استفاده می­ شود. منتها بدلیل آنکه عموم مردم برای تهیه چیپس میوه و خشک کردن میوه سراغ این دستگاه می­ روند؛ دستگاه خشک کن به دستگاه میوه خشک کن معروف شده است. به بیان دیگر دستگاه خشک کن جهت خشک‌کردن سبزیجات، غلات، گوشت، گُل و تهیه گرانولا و لواشک کاربرد دارد. به بیان دیگر بطور کلی از دستگاه میوه خشک کن جهت خشک کردن آب­های میان بافتی محصولات استفاده کرد.

 مزایای دستگاه میوه خشک کن؟

  • حفظ سلامتی، ویتامین‌ها و آنزیم‌های میوه­­ها
  • صرفه‌جویی در مصرف میوه و افزایش ماندگاری میوه­ها 
  • کاربری آسان و مصرف انرژی بهینه

 برای خرید میوه خشک کن به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

درادامه عمده نکاتی را که باید هنگام خرید میوه خشک کن مدنظر داشته باشید برایتان شرح می‌دهیم:

1-نوع توزیع و گردش گرما که یکنواخت باشد.

2-انتخاب اندازه و گنجایش دستگاه متناسب با فعالیتتان

3-صدای دستگاه هنگام کار؛ دستگاه خشک کن با جریان افقی صدای بیشتری نسبت به جریان عمودی دارد.

4-توان مصرفی دستگاه که مرتبط با اندازه و تعداد فن در مدل‌های دستگاه می باشد. 

5- ساخت بدنه دستگاه خشک کن که پلاستیکی یا استیل ضد زنگ می ­باشد. شکل سینی دستگاه که به دو شکل 4 گوش و گرد می ­باشد.

6-تایمر دستگاه که دستگاه در مدل های مختلف دارا یا فاقد تایمر می ­باشد. بعضی از دستگاه ها تایمر ندارند و باید پس از روشن کردن دستگاه، طبق مدت زمان تعیین شده باید دستگاه را خاموش کنید و در صورت داشتن تایمر دستگاه بطور اتومات خاموش می­ شود.

شعبه تهران
ﺻﺎدﻗﯿﻪ ،ﺑﻠﻮار آﯾﺖ اﻟﻠﻪ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ رو ﺑﻪ روی ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻓﯽ، ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﺗﺮک
شعبه اصفهان
اصفهان، فلکه ارتش خیابان وحید قبل از چهارراه امام‌زاده محسن، کوچه شماره ۲۳ پلاک ۶۲۲