نکات خیلی با اهمیت که باید در بسته بندی مایعات به آنها دقت کرد؟

چهارشنبه 22 دی 1400

 نکات خیلی با اهمیت که باید در بسته بندی مایعات به آنها دقت کرد؟

امکان دارد شما بخواهید سس، کرم های غلیظ یا مایع رقیقی مثل آب را بسته بندی کنید. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید و معمولاً نسبت به آن بی توجهی می شود، این است که هنگام بسته بندی مایعات با دستگاه پرکن بسته بندی به چه جزئیاتی باید توجه داشته باشیم؟

 اگر مایلید که بسته بندی شما با دستگاه پرکن بسته بندی به شکل تمام اتوماتیک و بدون دخالت دست انجام شود، بهتر است که سه نکته اصلی را فراموش نکنید و آن را مد نظر داشته باشید. شاید دانستن این موارد برای همه کسانی که قصد فعالیت در این زمینه را دارند، الزامی نباشد، اما مطمئناً لازم است فردی که در این زمینه برنامه ریزی و فعالیت می کند، اطلاعات کافی دراین باره را داشته باشد. در همین زمینه یکی از بهترین دستگاه ها، دستگاه پرکن بسته بندی می باشد.

اهمیت میزان مقاومت مایع در برابر جریان

 از مهم ترین نکاتی که در بسته بندی مایعات مطرح می باشد، گرانروی است. گرانروی یا ویسکوزیته به مفهوم اندازه گیری میزان مقاومت مایع در برابر جریان است. این واحد در واقع اصطکاک داخلی سیال در حال حرکت را نشان می دهد. بطور عامیانه تر منظور این است که گرانروی در بسته بندی مایعات جهت اندازه گیری ضخامت محصول مایع می تواند مورد توجه قرار گیرد.

میزان ویسکوزیته در دستگاه بسته بندی مایعات

 با آوردن یک مثال کمک می کنیم که این موضوع را بهتر متوجه شوید، به عنوان مثال یک مایع مثل یخ که گرانروی بالاتری دارد، در برابر حرکت مقاومت می کند، چون در ترکیب مولکولی داخلی این ماده اصطکاک و ربایش زیادی وجود دارد. نقطه مقابل آن مایعی است که گرانروی پایینی دارد که می توان آب یا روغن را مثال زد که به راحتی در یک محیط جریان پیدا می کنند.

 متخصصان بسته بندی مایعات جهت محاسبه کردن گرانروی یک سیال از تجهیزات و فرمول خاص ریاضی استفاده می کنند. به این صورت که تنش برشی/ نرخ برشی یا U= T/    Y واحد گرانروی مایعات با عبارت CPS بیان می شود. آب به عنوان یک مایع ساده با گرانروی 1cps  نشان داده می‌شود. یا عسل که یک ماده مایع غلیظ محسوب می شود گرانروی آن حدود 1000cps  می باشد.

 اکنون که به طور کامل با مفهوم بیان گرانروی یا ویسکوزیته و واحد اندازه‌گیری آن آشنا شدید، بهتر است در مورد ارتباط گرانروی با بسته بندی نیز اطلاعاتی را کسب کنید. در اینجا با توجه به توضیحات شرکت (Scientific Company) CSCقصد داریم به توضیح بیشتر این مطلب بپردازیم.

اهیمت گرانروی با دستگاه پرکن بسته بندی در بسته بندی مایعات

گرانروی مایع روی سرعت حرکت آن از طریق لوله و مدت زمان خشک شدن آن و. تاثیر می گذارد. با مد نظر داشتن این موضوع، هنگام بسته بندی مایعات باید از دستگاه بسته بندی مایعات متناسب با گرانروی مایع مورد نظر که قصد بسته‌بندی آن را دارید، استفاده کنید.

از نکات مهم دیگر که در بسته‌ بندی محصولات مایع باید به آن دقت نظر داشته باشید، دمای پر کردن بسته بندی مایعات است. وقتی که یک مایع به شکل گرم بسته بندی شود، گرانروی آن کاهش پیدا می کند و محصول با سرعت بیشتری وارد ظرف بسته بندی می شود.

برای درک بهتر این موضوع، به بررسی شیوه جریان یافتن یک ماده یخ‌زده با یک مایع گرم می پردازیم. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چگونه یک مایع بر اثر گرما و افزایش دما با کاهش گرانروی روبه ‌رو می‌شود؟ واقعیت این است که وقتی یک مایع گرم می شود، میزان غلبه روی نیروهای وارد بر مولکول های آن تغییر پیدا می کند که این موضوع می تواند باعث ایجاد جریان آزاد شود.

ممکن است برایتان سوال باشد که این موضوع چگونه روی بسته بندی تاثیر می گذارد؟ و یک شرکت بسته بندی چه نکاتی را در این زمینه باید رعایت کند؟ یک کارشناس بسته بندی و کسی که مهارت بالایی در این زمینه داشته باشد، به خوبی می‌داند که باید دمای مناسب جهت پر کردن بسته های مایع در نظر گرفته شود، چون انتخاب دمای مناسب و ایده آل می تواند روند بسته‌بندی را مکانیزه تر و همچنین میزان بهره وری را افزایش دهد.

اندازه ذرات معلق ورودی در مایعات با دستگاه پرکن بسته بندی

از دیگر نکاتی که در این حوزه باید به آن دقت کنید، اندازه ذرات معلق ورودی در مایعاتی مثل انواع سوپ ها و سس ها به داخل بسته بندی می باشد که معمولاً ذراتی که در این مواد وجود دارد، انواع ادویه ها و چاشنی ها هستند.

مزیت دستگاه پرکن بسته بندی مایعات

 شما اگر بخواهید بسته بندی مایعات به شکل اتوماتیک انجام شود، باید بررسی کنید که این ذرات معلق چگونه در دستگاه فرآوری می شود و در بسته ‌بندی مورد نظر قرار می گیرد. امروزه شرکت‌های بزرگ بسته بندی در سراسر جهان و حتی در ایران در حال فعالیت هستند و از روش‌ها و شیوه‌های مختلفی برای بسته بندی محصولات خود استفاده می کنند که بالاترین میزان بازدهی و سودآوری را برای تولید کننده به همراه داشته باشد.

 این شرکت‌ها در کنار استفاده از تجهیزات بسته بندی بروز به دنبال راه حل های زیر جهت بسته بندی محصولات گوناگون خود هستند:

·       برای بسته بندی سوپ های مختلف که به شکل فله ای موجود است، سعی می کنند ابتدا این ذرات موجود در محلول های مایع را در یک محیط ایزوله و بدون هوا به شکلی درون بسته بندی ها قرار دهند که فرم بسته بندی مایع به بهترین شکل انجام و حفظ شود.

·       جدیدا اغلب محصولات مایع درون کیسه هایی به اسم STANDCAP بسته بندی می شوند، که این کیسه ها با مایعاتی که برای بسته بندی آنها در نظر گرفته شده اند، کاملا متناسب هستند.

·       سس های مختلف در کیسه‌های ایستاده پیش ساخته ریخته می‌شوند که به آب بندی کامل این ‌گونه محصولات، می تواند کمک زیادی کند.

·       از بسته بندی های سرد مایع و ژل مانند برای محصولاتی که اکثرا ماهیت پزشکی و درمانی دارند، استفاده می شود.

حال که با راه حل های مختلف در این زمینه تا حدودی آشنا شدید، بهتر است شما هم با در نظر گرفتن نکات مهم و رعایت راه حل های مناسب آن، بتوانید محصولات خود را در بسته بندی با کیفیتی به مصرف کنندگان خود ارائه دهید.

به کارگیری اصول بسته بندی مواد غذایی نه فقط برای محافظت کامل محصولات غذایی بلکه جهت افزایش بازار فروش بی کم وکاست هم ضروری است. به همین خاطر است که امروزه شاهد این هستیم که کارخانجات تولیدی و خرده فروشان با کارشناسان بسته بندی محصولات، ارتباط بسیار نزدیکی دارند تا بتوانند طراحی و بسته بندی انواع محصولات را طبق سلیقه مشتریان آماده کنند.

مواد با گرانروی بالا در دستگاه پرکن بسته بندی

با اطلاعات ذکر شده درمی یابیم که آبمیوه ها، آب معدنی، عرقیات گیاهی، الکل، تینر، ضدیخ و. جزء مایعاتی هستند که گرانروی بالایی دارند و برای بسته بندی اینگونه مایعات از دستگاه بسته بندی و پرکن مایعات استفاده می شود.

از دستگاه بسته بندی مایعات مدل پمپی جهت بسته بندی مایعات غلیظ و رقیق درون انواع ظروف بسته بندی مایعات بهره می برند. دستگاه بسته بندی مایعات تک نفره نیز برای بسته بندی مایعات در بسته های ساشه کاربرد دارد.

نمونه دیگری از دستگاه بسته بندی مایعات، دستگاه بسته بندی مایعات در پاکت است انواع مایعاتی مثل دوغ، شیر، آب و. را در پاکت پلاستیکی که جنس آن OPP/PE ،PET/PE، CO EXTRUSION می باشد، بسته بندی می کند. امروزه انواع نایلون بسته بندی مایعات با بهترین کیفیت توسط پلیمرهای شیمیایی تولید می شود و از آن جهت پرکردن و بسته بندی مایعات در پاکت استفاده می شود.

 انواع بسته بندی مایعات در بازار موجود است که توسط دستگاه بسته بندی مایعات در شکل ها و اندازه های مختلف در انواع ظروف بسته بندی مایعات بسته بندی می شود و در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد. قیمت دستگاه بسته بندی مایعات با توجه به جنس و مدل و نوع کاربرد دستگاه متفاوت می باشد.

 اگر اصول بسته بندی مواد غذایی به درستی رعایت شود، باعث جلب نظر و توجه مشتریان بیشتری می شود که به شکل مستقیم در بالا رفتن راندمان کار و بازده درآمد تاثیرگذار است. برای خرید دستگاه پرکن بسته بندی به سایت https://ag777.com رجوع کنید و انواع آن را بررسی کنید و برای خرید از مشاورین کمک بگیرید.

شعبه تهران
ﺻﺎدﻗﯿﻪ ،ﺑﻠﻮار آﯾﺖ اﻟﻠﻪ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ رو ﺑﻪ روی ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻓﯽ، ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﺗﺮک
شعبه اصفهان
اصفهان، فلکه ارتش خیابان وحید قبل از چهارراه امام‌زاده محسن، کوچه شماره ۲۳ پلاک ۶۲۲