راهنمای کار با دستگاه ارده گیر

ماشین آلات صنایع غذایی دستگاه کره گیر

سه شنبه 20 مهر 1400

 راهنمای کار با دستگاه ارده گیر

دستگاه ارده گیری را می توانیم جزء دستگاه های روغن گیری به حساب بیاوریم. از این دستگاه، برای تولید کردن ارده از کنجد و همچنین تولید کره از انواع دانه های روغنی و گیاهی مثل بادام زمینی، گردو، بادام و پسته استفاده می کنند. دستگاه های ارده گیری(کره گیری)، بنا به بازده کاری و ظرفیت تولیدی به انواع مدل های خانگی، فروشگاهی، عطاری و لبنیاتی دسته بندی می شوند.

برای راه اندازی خط تولید خانگی، بیشتر برای تولید ارده طبیعی و ارگانیک کنجد در منزل یا مغازه و فروشگاه های کوچک دستگاه ارده گیری خانگی کاربرد زیادی دارد، که با توجه به اندازه دستگاه، ظرفیت تولید ارده بین 1.5 تا 30 کیلوگرم ارده در ساعت متغیر است.

انواع دستگاه ارده گیر

دستگاه های ارده گیری با توجه به اندازه دستگاه، قدرت موتور و میزان بازده تولید ارده به انواع دستگاه ارده گیری خانگی یا صنعتی دسته بندی می شود. مدل خانگی دستگاه نسبت به نوع صنعتی آن، طبعا از قدرت موتور پایین تر و ظرفیت تولیدی کمتر برخوردار است و موارد مصرفی آن بیشتر برای راه اندازی کسب و کار کوچک در مغازه، کارگاه یا منزل کاربرد دارد و مناسب تر است.

 

 

راهنمای-کار-با-دستگاه-ارده گیر

 

دستگاه ارده گیر خانگی

 

دستگاه ارده گیری خانگی در انواع و مدل های رومیزی و در ابعاد کوچک ساخته و در بازار عرضه شده است. یکی از ویژگی های خاص دستگاه، همین است که جای کمی را اشغال می کند و می توانید با استفاده از این دستگاه ارده گیری نسبتا کوچک به ازای هر 40 کیلو گرم کنجد، 40 کیلو گرم ارده طبیعی به دست بیاورید.

 

دستگاه ارده گیر صنعتی

 

دستگاه ارده گیری صنعتی، جزو مجموعه دستگاه ها و ماشین آلات صنایع غذایی محسوب می شود که در اندازه ای بزرگ تراز نوع خانگی با ظرفیت بازدهی بالا طراحی و ساخته می شوند و کاربرد مصرفی آن بیشتر در کارخانه های بزرگ یا فروشگاه هایی با تولید حجم بالای ارده در مدت زمان کمتری می باشد.

 

نکته مهم و حائز اهمیت هنگام خرید دستگاه ارده گیر صنعتی، به قدرت موتور دستگاه و همچنین میزان انرژی مصرفی دستگاه باید توجه کرد. در ساخت دستگاه از سنگ طبیعی، سنگ مصنوعی و ماردون فلزی استفاده می شود. در حال حاضر تولید کنندگان ایرانی برای تولید ارده نرم تر و با کیفیت بالا تر از سنگ مهریز یزد در ساخت انواع دستگاه ارده گیری استفاده می کنند که کوچک ترین لرزش و صدایی ندارد و ارده ای با کیفیت و خالص را تحویل مشتری می دهد.

 

طرز کار دستگاه ارده گیری

 

دستگاه ارده گیر با چرخش دو سطح سنگی دایره ای شکل و آج دار با سرعت بالا، باعث له شدن انواع دانه های روغنی می شود و با توجه به مواد مصرفی ارده یا کره گیاهی تولید می شود. وجود این مکانیزم در این دستگاه، موجب سرعت بخشیدن در تولید ارده با کیفیت بالا می شود.

 

با له شدن کنجد بین دو سطح سنگی دستگاه، ارده طبیعی با طعم مطبوع تولید می شود. زبری و نرمی ارده تولید شده با توجه به فناوری تنظیم  فاصله ی ما بین سنگ ها بستگی دارد که هرچه فاصله سنگ ها کمتر باشد، ارده به دست آمده نرم تر و باکیفیت تر است و روغن کنجد به دست آمده به راحتی جدا سازی می شود.

 

با وجود این مکانیزم در دستگاه، قادر خواهیم بود کره بادام زمینی، کره پسته، کره گردو و کره دیگر دانه های روغنی را تولید کنیم. تکنیک تولید ارده در دستگاه ارده گیری به این صورت است که سنگ بالایی ثابت می ماند و سنگ پایینی به سرعت می چرخد. از این تکنیک در دستگاه های سنتی ارده گیری البته با سرعت و دقت کمتری نیز استفاده می شده است.

 

برای تولید کره گیاهی باید فاصله بین سنگ ها را تغییر دهیم که این کار به راحتی در زمان کار با دستگاه امکان پذیر است و با استفاده از دسته اهرمی آبکاری شده، تنظیم دستگاه قابل تغییر خواهد بود. ویژگی خاص این دستگاه همین دو سطح سنگی است که قابل تغییر و تنظیم دوباره است.

 

هرچه فاصله سنگ ها کمتر باشد، دانه های کنجد کاملا له می شود و روغن کنجد و ارده به راحتی قابل جداسازی می باشد. برای دیگر دانه های روغنی هم همین کاربرد را دارد. امروزه به دلیل انرژی زا بودن و خواص زیاد ارده و روغن کنجد، تقاضا برای خرید ارده و روغن آن افزایش دارد، که این امر باعث رونق بازار کسب و کار و تولید و فروش ارده با استفاده از دستگاه های ارده گیری شده است.

 

دستگاه ارده گیر خانگی در مدل های رومیزی و کم جا در شرکت AG عرضه شده و به افراد برای راه اندازی کسب و کار خانگی و تولید ارده ارگانیک و همچنین روغن کنجد و تولید کره گیاهی از انواع دانه های روغنی کمک می کند. از این نظر که مصرف ارده به همراه شیره انگور یا خرما به دلیل داشتن املاح معدنی، آهن وکلسیم به عنوان محصولی مقوی، با ارزش غذایی بالا در وعده صبحانه رو به افزایش است، راه اندازی خط تولید آن به صرفه است و به درآمد بالا دست می یابند.

 

ویژگی های کاربردی دستگاه ارده گیر

 

·       به کار گیری دو صفحه سنگی در دستگاه

 

·       استفاده از ورق استیل در ساخت قطعات دستگاه

 

·       مصرف انرژی بهینه برق

 

·       داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش

 

·       نظافت قطعات دستگاه به راحتی

 

·       کاربری آسان دستگاه بدون نیاز به آموزش خاص

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و راهنمایی های لازم جهت خرید دستگاه با مشاورین شرکت AG  در تماس باشید.

 

 

 

شعبه تهران
ﺻﺎدﻗﯿﻪ ،ﺑﻠﻮار آﯾﺖ اﻟﻠﻪ ﮐﺎﺷﺎﻧﯽ رو ﺑﻪ روی ﻣﺴﺠﺪ ﻧﻈﺎم ﻣﺎﻓﯽ، ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن اﺗﺮک
شعبه اصفهان
اصفهان، فلکه ارتش خیابان وحید قبل از چهارراه امام‌زاده محسن، کوچه شماره ۲۳ پلاک ۶۲۲